Ako vybrať aróma difuzér?

K navodeniu príjemnej atmosféry alebo prečisteniu priestoru skvele funguje aromaterapia, teda pôsobenie pomocou vône. Na to vám výborne poslúži vhodný aróma difuzér, ktorý prostredníctvom esenciálnych olejov priaznivo ovplyvňuje ľudskú psychiku. Niektoré modely môžu navyše slúžiť aj ako zvlhčovače vzduchu. Povieme vám, ako vybrať arómu difuzér, ktorý najviac lahodí vášmu vkusu.

K navodeniu príjemnej atmosféry alebo prečisteniu priestoru skvele funguje aromaterapia, teda pôsobenie pomocou vône. Na to vám výborne poslúži vhodný aróma difuzér, ktorý prostredníctvom esenciálnych olejov priaznivo ovplyvňuje ľudskú psychiku. Niektoré modely môžu navyše slúžiť aj ako zvlhčovače vzduchu. Povieme vám, ako vybrať arómu difuzér, ktorý najviac lahodí vášmu vkusu.

Doba čítania 8 min.
David, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať arómu difuzér podľa technológie

Ultrazvukové

Bežným variantom moderných aróma difuzérov sú sonické alebo tiež ultrazvukové arómy difuzéry. Tieto zariadenia rozkladajú vodu a esenciálne oleje pomocou ultrazvuku na molekuly – na studenú paru, ktorú ďalej rozptyľujú do priestoru a tým aj zvlhčujú vzduch. Prevádzka sonického difuzéra vyžaduje pravidelné doplňovanie vody a esenciálneho oleja (3–15 kvapiek) do nádrže.

  • Nízka hlučnosť

  • Nízka cena

  • Menej výkonné v prevoňaní ako nebulizačné difuzéry

Ultrazvukové aróma difuzéry

Tyčinkové

Priaznivci tradičnejších výrobkov skôr siahnu po tyčinkovom aróma difuzéry. Ten sa skladá z dvoch častí, a to nádoby na vonnú zmes a prírodných stebiel či špeciálnych tyčiniek. Tyčinky sú ponorené v nádobe s vonnou zmesou, ktorá cez ne prúdi nahor a odparuje sa do miestnosti.

  • Jednoduchá obsluha

  • Nízka cena

  • Rýchle vyprchanie intenzity vône

  • Nemožnosť regulácie

Tyčinkové aróma difuzéry

Zvlhčovače

Ako ďalší typ je možné uviesť aj zvlhčovače vzduchu, do ktorých je možné pridať esenciálne oleje. Túto možnosť si však prekontrolujte, pretože aróma funkciu zďaleka neponúkajú všetky modely. Odparovanie potom funguje na princípe zahrievania a premeny vody na paru.

  • Tichý režim

  • Veľký objem zásobníka na vodu

  • Vysoká cena

Zvlhčovače vzduchu

Nebulizačné

Za nebulizačné alebo tiež odparovacie aróma difuzéry sa označujú také zariadenia, ktoré rozprašujú molekuly esenciálnych olejov vzduchom. Na rozdiel od ultrazvukových modelov sa do nich nepridáva voda, teda nezvlhčujú vzduch. Hodia sa preto do domácností s vysokou vlhkosťou.

  • Veľmi vysoká rýchlosť a intenzita prevoňania

  • Vyššia cena

  • Vyššia spotreba vonného oleja

Aromalampy

Na prevoňanie bytu vám tiež poslúži aromalampa, ktorá používa princíp ohrevu pomocou sviečky alebo elektrickej energie. Vôňa sa pôsobením tepla uvoľňuje do vzduchu. Teplom sa môže zahrievať buď vonný vosk, alebo voda zmiešaná s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja.

  • Nízka cena

  • Nemožnosť regulácie

  • Nižšia efektivita prevoňania

Aróma lampy

Výber aróma difuzéra podľa parametrov

Výkon

O výkone prístroja najlepšie vypovedá udávané rozmedzie, ktoré určuje, pre aké veľké priestory je daný model ideálny. Rozmedzie sa najčastejšie pohybuje od 10 do 40 m² a preto si pred nákupom zmerajte veľkosť priestoru, ktorý chcete prevoňať.

Okrem výkonu záleží pochopiteľne aj na technológii rozptylu.

Objem

Tiež údaje o objeme vám napovedia, pre akú veľkú miestnosť je difuzér vhodný a ako často budete musieť dopĺňať vonnú zmes. Na prevoňanie menšej miestnosti vám vystačí aj nádobka rádovo 100 ml.

Nie je pravidlom, že by do väčších miestností mali prísť objemnejšie difuzéry. Len musíte počítať s častejšou nutnosťou výmeny vody.

Napájanie

Ultrazvukové, nebulizačné a rovnako tak odparovacie modely je nutné postaviť v blízkosti zásuvky.

Niektoré typy, predovšetkým cestovné mini prevedenie, je možné napájať prostredníctvom dobíjacích batérií.

Hlučnosť

V závislosti od spôsobu používania pre vás môže byť dôležitá aj hlučnosť prístroja.

Ak plánujete využívať difuzér pre jeho aromaterapeutické účinky napríklad počas spania či meditácie, je pochopiteľné, že bude hlučnosť jedným z kľúčových parametrov výberu. V takom prípade vyberajte modely s hlučnosťou okolo 25 dB.

Do obývacích izieb na relaxáciu či prácu vás nebudú rušiť ani modely dosahujúce 35 dB. Hlučnejšie 40 dB difuzéry sú na použitie v spálňach úplne nevhodné. Tieto hodnoty väčšinou dosahujú odparovacie difuzéry vplyvom vyššej rýchlosti ventilátora.

Design

Jedným z rozdielov medzi zvlhčovačom s možnosťou využitia vonných olejov a aróma difuzérom je práve veľký výber dizajnu a veľkostí difuzérov.

Okrem plastových variantov sa na našom trhu dajú nájsť napríklad aj nadčasové drevené aróma difuzéry.

Praktické funkcie

Výhodou elektrických aróm difuzérov je možnosť nastavovania intenzity, časovača a iných prídavných funkcií, ktoré u tradičných tyčinkových modelov či aromalámp pochopiteľne nenájdete. S rastúcim počtom funkcií rastie aj obstarávacia cena. Ak však chystáte difuzér zapojiť do svojho každodenného života, môžu vám nižšie uvedené funkcie značne uľahčiť obsluhu a spríjemniť pravidelné používanie.

  • Aróma difuzéry s časovačom - na časovači si môžete nastaviť určité časové intervaly a dobu prevádzky. Prístroj sa tak podľa nastaveného harmonogramu sám zapne/vypne.

Aróma difuzéry s časovačom

  • Podsvietené aróma difuzéry - elektricky poháňané modely difuzérov majú LED podsvietenie v rôznych farbách. Niektoré ponúkajú možnosť podsvietenia len v určitých priezoroch (vzoroch), iné majú podsvietenie takmer celoplošne. Ďalšou možnosťou je osvetlenie imitujúce svetlo plápolajúcej sviečky.

Podsvietené aróma difuzéry

  • Aróma difuzéry s reguláciou - niektoré difuzéry ponúkajú tiež možnosť nastavenia niekoľkých stupňov intenzity. Podľa potreby sa tak dá regulovať, ako intenzívne prevoňanie priestoru práve chcete.

Aróma difuzéry s nastavením intenzity

  • Aróma difuzéry s diaľkovým ovládaním - aby ste pri relaxovaní nemuseli vstávať , zvoľte model s diaľkovým ovládačom alebo s možnosťou ovládania cez aplikáciu v telefóne. Nájdete aj prístroje spolupracujúce s hlasovými asistentmi.

Aróma difuzéry s diaľkovým ovládaním

  • Automatické vypnutie pri vyprchaní tekutiny - pokiaľ v difuzéri dôjde tekutina k odparovaniu (olej, voda), prístroj sa automaticky zastaví a nejde naprázdno.

  • Nastavenie intervalov - keď chcete miestnosť intenzívne prevoňať, zvoľte nepretržitú prevádzku. Ekonomickejším variantom je prerušovaný režim, počas ktorého difuzér niekoľko minút či hodín beží a potom určitú dobu odpočíva, po jej uplynutí sa zase automaticky spustí.

Otázky a odpovede

Aj to, na aký účel budete difuzér používať, môže ovplyvniť výber daného modelu. Pre terapeutické účinky sa obvykle odporúčajú prístroje, ktoré rozptyľujú molekuly bez predchádzajúceho zahrievania vonného oleja (napr. ultrazvukové modely).

Vďaka tomu si v sebe molekuly uchovajú všetky liečivé vlastnosti pôvodnej esencie. Pokiaľ dávate prednosť nenáročnej obsluhe a nechcete si dokupovať vonné oleje, vyberajte tyčinkové modely, ktorých vôňa je daná a vy tak nemusíte nič viac riešiť.

Pokiaľ chcete mať prístroj v miestnosti, kde spíte, dajte prednosť tichému modelu, ktorý vás nebude svojou prevádzkou rušiť.

Ak ho plánujete uložiť na miesto, kde nie je zásuvka, potom je jasnou voľbou tyčinkový difuzér či prevedenie na baterky.

V neposlednom rade myslite na odolnosť. Do miest, kde sa pohybujú deti a domáce zvieratá, sú vhodnejšie plastové difuzéry, ktoré sa pri menších pádoch nerozbijú.

Pri ultrazvukových modeloch pravidelne vymieňajte vodu, ak zostáva prístroj dlhšiu dobu nevyužívaný. Vďaka tomu zabránite usadzovaniu vodného kameňa.

Pokiaľ predsa len dôjde k usadeninám, použite vodu s octom alebo kyselinou citrónovou. Do tejto zmesi namočte handričku, ktorou nečistoty zotrite. Následne vypláchnite čistou vodou. Vodu však nikdy nevylievajte vetracím otvorom.

Pri čistení nepoužívajte chemické prípravky. Tie by sa mohli následne uvoľňovať cez difuzér do vzduchu.

Nebulizačné difuzéry sú náchylnejšie na zanesenie sklenenej banky. Na tento účel si kúpte šetrnú čistiacu zmes, ktorú nalejete do prístroja namiesto oleja a potom ho zhruba na 5 minút zapnite. Po vyčistení nechajte banku uschnúť. Namiesto čistiacej zmesi je možné použiť aj čistý alkohol.

Do difuzérov a zvlhčovačov vzduchu používajte ideálne destilovanú vodu. Tým zabránite usadzovaniu nečistôt a vodného kameňa. Vodu z kohútika môžete používať tiež, ale počítajte s tým, že budete nádržku musieť čistiť od usadenín. Pokiaľ žijete v miestach, kde je voda naozaj tvrdá, radšej siahnite po destilovanej.

Éterické oleje dokážu ovplyvňovať cez limbický systém náš emočný stav a psychické rozpoloženie. Sú to vysoko koncentrované (najčastejšie destilované) prírodné výťažky zo siličnatých liečivých rastlín. Pokiaľ sa jedná o 100 % prírodné zloženie, môžete počítať s blahodarnými účinkami priaznivo ovplyvňujúcimi našu psychiku. Povzbudzujúce: borovice, rozmarín

Upokojujúce: levanduľa, medovka, ruža

Harmonizačné: bergamot, pomaranč, ylang-ylang